هفته صندوق یونان انتخابات بین الملل یونان

هفته: صندوق یونان انتخابات بین الملل یونان نخست وزیر یونان الکسیس سیپراس درآمد ناخالص ملی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی تقدیر جهت تخلفات! ، سود عجیب ۸۹ درصدی در ثامن‌الحجج

پرداخت سود ۸۹ درصدی به سپرده‌ها روی دیگر از انحرافات”ثامن‌الحجج” به عنوان منحله بزرگ بازار غیرمتشکل پولی هست، موسسه‌ای که با وجود پرونده سنگین تخلفات خود در وقت

تقدیر جهت تخلفات! ، سود عجیب ۸۹ درصدی در ثامن‌الحجج

سود عجیب ۸۹ درصدی در ثامن الحجج/تقدیر جهت تخلفات!

عبارات مهم : مرکزی

پرداخت سود ۸۹ درصدی به سپرده ها روی دیگر از انحرافات”ثامن الحجج” به عنوان منحله بزرگ بازار غیرمتشکل پولی هست، موسسه ای که با وجود پرونده سنگین تخلفات خود در وقت فعالیت بارها از سوی مقامات مسئول وقت از مدیر کل بانک مرکزی گرفته تا معاون اول مدیر جمهوری مورد تقدیر و حمایت قرار گرفته بود.

به گزارش ایسنا، ولی اله سیف – مدیر کل بانک مرکزی – در بیانات اخیر خود در یک برنامه تلویزیونی در رابطه با فعالیت موسسات غیرمجاز به نحوه جذب سپرده گذاران اشاره داشته و گفته هنگامی که که سود پرداختی در موسسات غیرمجاز به نحوه عجیبی بالاتر از بانک ها و موسسات مجاز بود، عاملی شد جهت حرکت مردم جهت دریافت سود زیاد در این موسسات.

تقدیر جهت تخلفات! ، سود عجیب ۸۹ درصدی در ثامن‌الحجج

وی در گفته هایش به بعضی از این ارقام سود اشاره داشته و از قیمت های عجیبی که در یک موسسه غیرمجاز پرداخت می شد سخن گفته هست. “ثامن الحجج” همان موسسه ای است که سیف، به آن اشاره داشته و می گوید در مواردی تا ۸۹ درصد به سپرده گذاران سود پرداخت کرده هست، به گونه ای که در این میان هستند سپرده گذارانی که به فاصله کمتر از دو سال با قیمت ۸۹ درصد سودی تا ۲۲ میلیارد تومان دریافت کردند یا در مواردی که در این فاصله زمانی سودهای ۱۵، ۱۱ و ۵ میلیارد تومانی نیز پرداخت شده است هست. البته نحوه تامین هزینه پرداخت این سودها نیز قابل توجه است چون در جریان رکودی که طی سال های گذشته بر اقتصاد حاکم بود، در حالت عادی بازده کارها و طرح های اقتصادی بیش از ۸۹ درصد نبود که قرار باشد از محل آن تا چنین سودهایی پرداخت کرد، موضوعی که مدیر کل بانک مرکزی می گوید این موسسه و امثال آن با دریافت سپرده از مشتریان آن را به عنوان سود به سپرده گذاران دیگر پرداخت می کرده اند.

“ثامن الحجج” که اکنون حدود سه سال از فروپاشی واتمام فعالیت آن می گذرد یکی از بزرگ ترین تعاونی های اعتبار فعال در بازار غیرمتشکل پولی بود که از اوایل دهه ۱۳۸۰ شکل گرفته و شروع به رشد کرد، ولی در نهایت با توجه به پرسشها مدیریتی و تخلفات سازمانی و مالی که در آن اتفاق افتاد در دو سال گذشته فعالیت آن آخر یافته و انجام تعهدات آن از کانال بانک پارسیان در دستور کار قرار گرفت. ثامن الحجج در وقت فروپاشی ثامن الحجج بیش از یک میلیون و ۲۵۰ هزار فقره حساب و تا ۱۲ هزار میلیارد تومان جذب سپرده داشت.

پرداخت سود ۸۹ درصدی به سپرده‌ها روی دیگر از انحرافات”ثامن‌الحجج” به عنوان منحله بزرگ بازار غیرمتشکل پولی هست، موسسه‌ای که با وجود پرونده سنگین تخلفات خود در وقت

این تعاونی پرونده ای سنگین از تخلفات با خود به همراه دارد به طوری که حساب سازی های گسترده، ابراز بیش از ۲۰۰۰ میلیارد تومان موجودی ساختگی و موهوم، پرداخت های وجوه کلان به افراد خاص و صاحب منصب با نشانه همراه کردن آنها در آینده تعاونی، انتصابات سفارشی افراد فاقد صلاحیت حرفه ای در سمت های حساس، واریز مبالغ دریافتی از طریق دستگاه های کارتخوان (POS) به حساب مدیران شعب تنها بخشی از تخلفات مدیران ثامن الحجج است.

با این حال در پیشینه فعالیت ثامن الحجج با وجود تخلفات سنگینی که در شکل گیری و ادامه فعالیت آن وجود دارد، می توان رد پای تشویق و تقدیرهای محمود بهمنی و محمدرضا رحیمی را دید، به طوری که هنوز ثامن الحجج مجوزی از بانک مرکزی دریافت نکرده و غیرقانونی فعالیت می کرد در کنار گسترش فعالیت مورد حمایت نیز قرار می گرفت، زمانی که درویشی – مدیر نظارت بانک مرکزی – در نامه ای مدیران عامل بانک های شخصی و دولتی را مکلف کرده بود تا به موسسه ثامن الحجج خدمات بانکی ارائه کنند و یا محمود بهمنی-رئیس کل وقت بانک مرکزی- در سال ۱۳۹۰ از میرعلی به عنوان مدیرعامل تعاونی ثامن الحجج به علت همکاری در ساماندهی شرکت های تعاونی آزاد و صندوق های قرض الحسنه تقدیر کرد. حتی در موردی دیده می شود که رحیمی- معاون اول مدیر جمهوری دولت دهم- مدیرعامل ثامن الحجج را مورد تقدیر قرار می دهد.

اما با وجود تخلفات گسترده ای که در ثامن الحجج رخ داد و هزینه های سنگینی که جهت نظام بانکی به همراه داشت، هیچ گاه مقامات مسئول وقت به ابهامات موجود راجع به ثامن الحجج پاسخ نداده و اقدام جهت تقدیر و حمایت از این تعاونی در حالی که هیچ مجوزی از بانک مرکزی نداشت و مملو از تخلف بود و یا مدیر عامل آن که در نهایت بازداشت شد را توجیه نکردند.

تقدیر جهت تخلفات! ، سود عجیب ۸۹ درصدی در ثامن‌الحجج

واژه های کلیدی: مرکزی | تخلفات | فعالیت | بانک مرکزی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog