هفته صندوق یونان انتخابات بین الملل یونان

هفته: صندوق یونان انتخابات بین الملل یونان نخست وزیر یونان الکسیس سیپراس درآمد ناخالص ملی

گت بلاگز سمنان خبری از تب کریمه کنگو در استان نیست

مدیرکل دامپزشکی استان سمنان گفت : تا کنون موردی از بیماری تب کریمه کنگو در این استان مشاهده نشده هست.

خبری از تب کریمه کنگو در استان نیست

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از سمنان ، محمد سعیدی مدیرکل دامپزشکی استان سمنان گفت : تب کریمه کنگو یک بیماری ویروسی حاد تب دار و خونریزی دهنده است که بین انسان و دام یکسان است و در آسیا، آفریقا و اروپا وجود دارد.

عبارات مهم : انتقال
وی اضافه کرد: بسیاری از حیوانات اهلی و وحشی مانند گاو، گوسفند، بز، خرگوش، شترمرغ به عنوان منبع این ویروس عمل می کنند و همچنین نوعی کنه نیز به عنوان منبع و هم به عنوان ناقل بیماری تب کریمه کنگو عمل می کند.

وی بیان داشت: این بیماری موجب تب خفیف در دام شده است و در انسان علایمی شبیه سرماخوردگی مانند تب و لرز، سردرد، درد عضلانی، درد مفاصل، دردهای شکمی و حالت تهوع، اسهال و استفراغ، گلو درد و بعد از چندروزی خونریزی از معده، دهان، بینی، لثه و رحم مشاهده می شود که فوت بیمار زیاد به علت کم خونی و از دست رفتن آب بدن رخ می دهد.

سعیدی، راه های انتقال بیماری تب کریمه کنگو را گزیده شدن به وسیله کنه آلوده، تماس خون و مواد آلوده دامی که دچار عفونت خونی در هفته اول باشد و تماس با خون و ترشحات بیمار بیان کرد و افزود: این بیماری زیاد در کسانی بروز می کند که در صنعت و دام اشتغال دارند.

وی گفت: تردد دام و جلوگیری از عبور و مرور غیرمجاز دام، سمپاشی و حمام دام ها با سموم ضد کنه، بهداشتی کردن جایگاه های نگهداری دام با استفاده از مصالح مناسب به طوری که شرایط جهت رشد و تکثیر کنه ها نامساعد باشد، از راه های کنترل و پیشگیری از انتقال این بیماری است.

وی تاکید کرد: مردم باید گوشت را از مراکز مجاز با بسته بندی بهداشتی و دارای مهر دامپزشکی تهیه کنند، گوشت تازه را 24 ساعت و جگر را 48 تا 72 ساعت در یخچال نگهداری و سپس استفاده کنند.

مدیرکل دامپزشکی استان سمنان گفت: جهت پیشگیری از این بیماری، تیم های مبارزه با بیماری های دامی اداره کل دامپزشکی استان جهت مبارزه با عامل انتقال این بیماری اقداماتی مانند برگزاری 32 دوره آموزشی جهت هزار و 437 نفر ساعت جهت دامداران، زنان روستایی، ذبح کنندگان، قصابان، سمپاشی بدن و اماکن دامی در 987 هزار و 791 نوبت دام سبک و سنگین در یک میلیون و 811 هزار و 200 مترمربع محیط، تامین 15 هزار لیتر سم رایگان و ساماندهی و صدور شناسنه فعالیت بهداشتی حاملین دام و آموزش متصدیان حمل و نقل دام انجام شده است است.
انتهای خبر / ه

واژه های کلیدی: انتقال | بیماری | بهداشتی | دامپزشکی | استان سمنان | تب کریمه کنگو | استان سمنان | دامپزشکی سمنان

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog